czwartek, 12 lipca 2012

Czym jest konto oszczędnościowe?

Autorem artykułu jest AdamK


Zamiast lokaty warto założyć konto oszczędnościowe. Bez zamrażania pieniędzy można osiągnąć większy zysk. Rachunek oszczędnościowy jest znakomitą ofertą dla osób, które posiadają nadwyżki finansowe, ale nie chcą przetrzymywać pieniędzy na lokacie.

Oszczędności nie leżą na nieoprocentowanym, albo bardzo nisko oprocentowanym koncie osobistym, ale pracują na wyższe odsetki. Jak utworzyć takie konto? Wystarczy poprosić o nie swój bank, który założy je od ręki (trzeba wcześniej mieć rachunek bieżący w tym banku). Poznając numer konta, można od razu wpłacić na nie pieniądze.

Już od pierwszego dnia są oprocentowane i pracują tak długo, aż pieniędzy nie wycofamy. Konto oszczędnościowe jest dodatkowym rachunkiem bankowym dodawanym do rachunku bieżącego (czyli rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego, czyli ROR), czymś w rodzaju subkonta. Lokatę zwykle zakłada się na pewien określony czas, konto oszczędnościowe jest zakładane na czas nieokreślony. Poza tym wydaje mi się, że na lokatę zwykle wpłaca się środki jednorazowo, a na konto można wpłacać i wypłacać swobodnie nie tracąc prawa do naliczonych odsetek.

Konto oszczędnościowe powinno się sprawdzić zwłaszcza w przypadku osób, które często, choć niekoniecznie systematycznie dysponują pewną sumą wolnych środków pieniężnych i chciałyby zrobić z nich użytek. Środki te zdeponowane na rachunku oszczędnościowym będą w stałej dyspozycji klienta, a mogą przynieść pewien zysk, najczęściej tym wyższy, im wyższa jest zdeponowana suma. Bez wychodzenia z domu można sobie dorobić do pensji - praktycznie wszystkie banki oferują możliwość założenia tego typu rachunku przez Internet.

Co jest ważne przy wyborze konta oszczędnościowego:

-jakie jest oprocentowanie rachunku i co najważniejsze przy jakiej sumie wpłaconych pieniędzy można uzyskać takie oprocentowanie. Często jest tak, że reklamowane wysokie oprocentowanie konta dostępne jest tylko przy wpłacie dużych kwot, czyli niedostępne dla przeciętnego odbiorcy,

-kiedy odsetki wpływają na nasz rachunek, co miesiąc czy na przykład co kwartał,jak odbywa się wypłata środków,

-czy przelewy z konta są bezpłatne, jeśli nie to ile kosztują.

W niektórych przypadkach posiadanie konta oszczędnościowego jest wręcz uzależnione od założenia zwykłego ROR-u (rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego). Można się spodziewać, że konta oszczędnościowe nadal będą się rozwijać i suma zgromadzonych na nich środków będzie nadal rosła. Już teraz można nazwać je standardowym elementem oferty banków.

--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz